Patron

Ksiądz Jan Twardowski jest patronem naszej szkoły już od 3 lat. Urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie, zmarł  18 stycznia 2006 roku w Warszawie. Był poetą, filologiem polskim, przedstawicielem współczesnej liryki religijnej oraz prałatem.

Kształcił się w Gimnazjum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Podczas nauki tworzył wraz ze swymi kolegami międzyszkolne pismo młodzieży gimnazjalnej „Kuźnia Młodych”, w której pełnił rolę redaktora literackiego.  W 1935 roku zdał maturę, a w roku 1936 rozpoczął  studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W tym samym też roku wydał swój pierwszy tomik, pt. „Powrót Andersena”.

Niestety wojna, w której brał czynny udział nie pozwoliła ukończyć mu studiów. Pracę magisterską „Godzina myśli” obronił dopiero w 1947 roku. Był żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczył w powstaniu warszawskim. Przeżycia wojny sprawiły, że postanowił w roku 1943 zostać księdzem. Swoje plany zaczął realizować w marcu 1945 roku, kiedy to wstąpił do tajnego Seminarium Duchowego w Warszawie. 4 lipca 1945 roku przyjął święcenia kapłańskie. W roku 1959 objął stanowisko rektora kościoła Sióstr Wizytek, pełnił także funkcję wikarego w Zbikowie przy Państwowej Szkole Specjalnej. Był również prefektem w liceum Sowińskiego oraz szkole specjalnej w Pruszkowie.

Napisał takie tomiki jak: „Znaki ufności”, „Zeszyt w kratkę”, „Poezje wybrane”, „Który stwarzasz jagody”, „Podziękowanie.” W roku 1980 ks. Jana Twardowskiego uhonorowano nagrodą PEN Klubu Roberta Gravesa za całokształt twórczości. W 1996 otrzymał Order Uśmiechu, w 2000 nagrodę Ikar  oraz Dziecięca Nagrodę Serca, a w 2001 TOTUS. W 1999 KUL przyznał mu tytuł doktora honoris causa. Sam napisał o sobie: „Jestem księdzem szczęśliwym, więc i wiersze moje nie mogą być nieszczęśliwe.” lub „Jestem szczęśliwym księdzem, bo było mi łatwo zaufać Panu Bogu. Chyba miałem taką łaskę. Widzę Boga w swoim życiu, widzę, jak mnie prowadzi.” Został pochowany w krypcie dla zasłużonych Świątyni Opatrzności Bożej. Sam ks. Twardowski chciał, trafić po śmierci na Powązki.

W naszej szkole co roku organizowany jest tzw. tydzień patrona, podczas którego przygotowywane są różne apele konkursy wiedzy oraz przedstawienia teatralne dotyczące życia tego wielkiego poety i człowieka. Przeprowadzane są także lekcje dotyczące jego twórczości. Jestem dumna z tego, że uczęszczam do szkoły, której patronem jest tak wielki człowiek. Szkoda tylko, że nie potrafimy naśladować takich autorytetów oraz zacząć traktować takich wartości jak miłość i przyjaźń jako najcenniejsze. W dzisiejszych czasach Jan Twardowski uczy nas tego, że: „kochamy wciąż za mało i stale za późno”.