24 | 05 | 2018

Pracownia Ekologiczna

Nazwa zadania:


Modernizacja pracowni biologicznej
w Gimnazjum nr 6 im. ks. Jana Twardowskiego
w Tomaszowie Mazowieckim


Pracownia ekologiczna "Czas na zdrowie" została utworzona we wrześniu 2014 roku, współfinansowana ze  środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu "Moja wymarzona ekopracownia"

Wartość całkowita zadania: 31 179,00 PLN
Dotacja z WFOŚiGW w Łodzi: 27 466,00 PLN

www.wfosigw.lodz.pl

 

Opis zakresu projektu:  

W pracowni biologicznej „Czas na zdrowie” odbywać się będą zajęcia z biologii dla uczniów klas I-III naszego gimnazjum, koła ekologicznego oraz zajęcia dla uczniów zdolnych i chcących rozwijać swoje zainteresowania. Zauważyliśmy duże zainteresowanie uczniów tematami ekologicznymi, w szczególności takimi jak dbać o ciało, a tym samym umysł, skąd powstał pomysł na doposażenie pracowni, w taki sposób by spełniała swoje zadanie i oczekiwania uczniów.
Dodatkową inspiracją jest fakt, że w naszej szkole tworzymy klasy o profilu sportowym, której uczniowie osiągają wyniki na miarę kraju jak również Europy. To oni, choć nie tylko, są w szczególny sposób zainteresowani jak nasza kondycja fizyczna wpływa na stan umysłu i na odwrót. Dlatego też interesuje ich właściwy sposób odżywiania. Wiedzą bowiem, że do osiągnięcia sukcesu w sporcie pomocna, a nawet niezbędna jest właściwa dieta. Ponadto młodzież w wieku gimnazjalnym chętnie docieka prawd o odżywianiu i rozwoju swojego organizmu. Dorastanie jest bowiem osadzone w ciele. Zmieniające się ciało jest jednym z wyznaczników dorastania. Dlatego chcielibyśmy by uczniowie uczestnicząc w zajęciach dotyczących profilaktyki, anatomii, czy fizjologii człowieka mogli lepiej poznać, zrozumieć i zaakceptować swoje ciało, a tym samym świadomie podejmować decyzje dotyczące zdrowego stylu życia. Chcielibyśmy skupić się w dużej mierze na wyposażeniu pracowni w pomoce niezbędne do zgłębiania tajników zdrowego, ekologicznego żywienia jak również w modele i plansze dotyczące anatomii oraz fizjologii człowieka. 
Zadaniem, a wręcz obowiązkiem szkoły jest przygotowanie młodego człowieka w oparciu o znajomość fizjologii i anatomii własnego ciała do podejmowania właściwych wyborów dotyczących zdrowia. Aby pomóc uczniom to osiągnąć oprócz wiedzy zdobytej na zajęciach poszliśmy krok dalej. Nawiązaliśmy współpracę z pracownikami i studentami uczelni oraz innymi instytucjami mających charakter zdrowotny. W pracowni „Czas na zdrowie” będą się odbywały dodatkowe zajęcia prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego z zakresu edukacji zdrowotnej ujętej w podstawie programowej wychowania fizycznego. Uczniowie będą również korzystać z pracowni w ramach zajęć z Edukacji dla bezpieczeństwa z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Łącznie tygodniowo 317 gimnazjalistów z 14 oddziałów klasowych. 
Nawiązana współpraca zaowocuje ciekawymi zajęciami na terenie uczelni, jak również w naszej placówce szkolnej. 
Jak wiadomo w szkole nauczanie biologii powinno odbywać się w odpowiednio zorganizowanej i wyposażonej pracowni, która daje możliwości nauczania poglądowego oraz rozwijania zainteresowań biologicznych. Biologii nie da się po prostu nauczyć na pamięć. Potrzebne jest zaangażowanie także innych procesów poznawczych nie tylko pamięci. Chcemy by nasza pracownia spełniała wszelkie oczekiwania uczniów, rodziców oraz nauczycieli szkoły. 
W związku z tym planujemy powieszenie tablicy multimedialnej obok tablicy tradycyjnej by lekcje biologii były jeszcze ciekawsze i pobudzały wszystkie zmysły odbiorcy. Kolejnym atutem naszej pracowni będzie fototapeta. Związana jest ściśle z tematyką pracowni. Przedstawia kolejno szkielet, mięśnie i narządy wewnętrzne 3 mężczyzn będących w biegu. W pracowni znajdować się będą również rośliny pogrupowane zgodnie z wymaganiami hodowlanymi. Jest to bardzo ważny element klasy. W takiej pracowni uczy się inaczej. Łatwiej wszystko zrozumieć. Nie ma tylko suchej teorii, jest dużo wizualizacji. Nie trzeba tracić czasu na rysowanie wszystkiego na tablicy. Biologia jest fascynująca. Ale dzięki nowym technologiom staje się też atrakcyjna dla uczniów, lekcje w nowejpracowni na pewno będą przyjemnością.

 

 

 

Pilotaż programowania

Młodzi programiści

Wolontariat ponad barierami.

Jak do nas trafić

W obiektywie
Galeria Zdjęć
Logowanie

Jesteśmy na facebooku

Dołącz do nas 

Gościmy

Odwiedza nas 31 gości oraz 0 użytkowników.

Apki na Androida

Plan lekcji

 

O szkole